2S Li-Ion BMS HX-2S-JH20 Module
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-11
  • Brand: Generic
  • SKU: 1951 | DAB737
BMS charge discharge controller HX-2S-JH20 Module
Specifications of BMS charge discharge controller HX-2S-JH20 Module
  • Overcharge voltage range : 4.25-4.35v ± 0.05v
  • Upper working current : 10A
  • Upper limit instantaneous current : 20A
  • Quiescent current : less than 10uA
  • Internal resistance : less than 300mΩ
  • Operating temperature : -40 --- +50 °C
  • Storage conditions : -40 -- +80 °C
  • Effective life : more than 50,000 hours
  • Short circuit protection : can be protected, need to charge recovery
  • Charging voltage : 8.4V-9V
Welding point Description:
  • B + connected to the battery positive
  • B - connected battery negative
  • MB connects the battery 1 to the connection point before the battery
  • P - connect / discharge terminal negative (shared with charge / discharge).
Extra Information
Country of Origin China
Imported By ElectroSource Private Limited
Reviews (0)
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
CAPTCHA verification code
Frequently Asked Questions
Do you provide a GST bills?
What is your return / replacement policy?
How long does delivery take?
Delivery time depends on your PIN code and the courier network. Tracking is shared after dispatch.
I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
What if a product is out of stock — can you arrange it?
Will you send the same brand/manufacturer every time?
NEW Products
Product Page : New Products
OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
Rs.2,063.69 (inc GST)
Rs.1,748.89 + GST
SKU: 8574 | DAG178
Stock: 3
R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
SKU: 7054 | DAG194
Stock: 60
Soldron Soldering Iron 100 Watts
SKU: 2341 | DAC091
Stock: 1
Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
SKU: 9984 | DAI776
Stock: 100
Have You Seen
Product Page : Have You Seen
HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
SKU: 667 | DAB335
Stock: 10
HX710B 24Bit ADC
SKU: 817 | DAB773
Stock: 56
DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
DHT22 Temperature and Humidity Sensor ModuleDHT22 Module for measuring temperature & humidity; D..
SKU: 1018 | DAA683
Stock: 20
B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
SKU: 5010 | DAG732
Stock: 9
Related Products
MQ3 Alcohol Gas Sensor Module
MQ3 Alcohol Gas Sensor Module
SKU: 513 | DAB409
Stock: 0
TP4056 Lithium Battery Charging Module
SKU: 870 | DAA675
Stock: 90
2S Li-Ion BMS HX-2S-S01 3 AMP 7.4 VOLT MODULE
SKU: 1949 | DAB734
Stock: 0
RA02 LoRa Module
RA02 LoRa Module
RA02 433MHz LoRa Module for IoT RA02 433MHz LoRa Module for IoT, 20dBm output power, 300kbps bit ra..
SKU: 2048 | DAA896
Stock: 1
TP5100 2A Lithium Ion Battery Charging Module
TP5100 Lithium Battery Charger 2A Module TP5100 Li-ion Battery Charger for 1S and 2S batteries with..