MEANWELL LRS-150-36 150W Enclosed-Type AC-DC SMPS
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-12
  • Brand: Meanwell
  • SKU: 7564 | DAD711
Meanwell LRS-150-36 DIN Rail Power Supply
Features of Meanwell LRS-150-36 DIN Rail Power Supply
  • High efficiency and low no-load power consumption
  • Universal AC input range
  • Built-in protections: short circuit, overload, over voltage
  • Cooling by free air convection
  • Complies with international safety standards
  • Compact DIN rail mounting design
Specification of Meanwell LRS-150-36 DIN Rail Power Supply
  • Output Voltage: As per model specification
  • Output Current: As per model specification
  • Rated Power: As per model specification
  • Input Voltage Range: 85–264VAC / 120–370VDC
  • Efficiency: Typically over 87%
  • Operating Temperature: -30°C to +70°C