3006P-202 2K ohm Multiturn Varaible Resistor
  • Stock: 20
    Availability: InStock priceValidUntil: 2026-06-11
  • SKU: 3027 | DAE402
3006-202 2k ohm Precision Variable Resistor
2k ohm | Precision Multiturn Variable Resistor || Package 3006
3006-202 2k ohm variable resistor is a through hole potentiometer with side adjustment. 3006P Rectangular Package Multiturn Trimpot / Trimmer / Preset / Variable Resistor having 0.75 watt. Multiturn potentiometers are used in application where accuracy and precision is important. As the name suggests the need to turn the know several times for going through the full scale of 0 ohm to 2k Ohm.
Specification of 3006P series variable Resistor
  • Resistance: 2K ohms
  • Resistance code 202
  • Tolerance: ±10%
  • Series: 3006P
  • Power Rating: 750mw
Package Includes
1 x 3006P-202 2kohm Multiturn Varaible Resistor