LM1117-1.8V SMD Voltage Regulator
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-10
  • SKU: 1102 | DAB620
The LM1117 is a series of low dropout voltage regulators with a dropout of 1.2V at 800mA of load current.
It has the same pin-out as National Semiconductor’s industry standard LM317.
Features of LM1117-1.8V
  • Output Voltage : 1.8V
  • Space Saving SOT-223 Package
  • Current Limiting and Thermal Protection
  • Output Current 800mA
  • Line Regulation 0.2% (Max)
  • Load Regulation 0.4% (Max)
  • Temperature Range : 0˚C to 125˚C
Applications of LM1117-1.8V
  • 2.85V Model for SCSI-2 Active Termination