Meanwell ERPF-400-24 400W AC-DC Enclosed SMPS
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-12
  • Brand: Meanwell
  • SKU: 7577 | DAE069
Meanwell ERPF-400-24 DIN Rail Power Supply
Meanwell ERPF-400-24 Power Supply; High efficiency, universal AC input, built-in protections.
Features of Meanwell ERPF-400-24 DIN Rail Power Supply
  • High efficiency and low no-load power consumption
  • Universal AC input range
  • Built-in protections: short circuit, overload, over voltage
  • Cooling by free air convection
  • Complies with international safety standards
  • Compact DIN rail mounting design
Specification of Meanwell ERPF-400-24 DIN Rail Power Supply
  • Output Voltage: As per model specification
  • Output Current: As per model specification
  • Rated Power: As per model specification
  • Input Voltage Range: 85–264VAC / 120–370VDC
  • Efficiency: Typically over 87%
  • Operating Temperature: -30°C to +70°C
  • Dimensions: Compact and model-specific
Applications of Meanwell ERPF-400-24 DIN Rail Power Supply
  • Industrial control systems
  • Building automation
  • Embedded DC-powered devices
  • Access control and security systems
  • DIN rail installations
Related Links for Meanwell ERPF-400-24 DIN Rail Power Supply
Package Includes
  • 1 X Meanwell ERPF-400-24 DIN Rail Power Supply
Extra Information
Country of Origin China
Imported By ElectroSource Private Limited
Reviews (1)
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
CAPTCHA verification code
Frequently Asked Questions
Do you provide a GST bills?
What is your return / replacement policy?
How long does delivery take?
Delivery time depends on your PIN code and the courier network. Tracking is shared after dispatch.
I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
What if a product is out of stock — can you arrange it?
Will you send the same brand/manufacturer every time?
NEW Products
Product Page : New Products
OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
Rs.2,063.69 (inc GST)
Rs.1,748.89 + GST
SKU: 8574 | DAG178
Stock: 3
R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
SKU: 7054 | DAG194
Stock: 60
Soldron Soldering Iron 100 Watts
SKU: 2341 | DAC091
Stock: 1
Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
SKU: 9984 | DAI776
Stock: 100
Have You Seen
Product Page : Have You Seen
HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
SKU: 667 | DAB335
Stock: 10
HX710B 24Bit ADC
SKU: 817 | DAB773
Stock: 56
DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
DHT22 Temperature and Humidity Sensor ModuleDHT22 Module for measuring temperature & humidity; D..
SKU: 1018 | DAA683
Stock: 20
B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
SKU: 5010 | DAG732
Stock: 9
Related Products
Multimeter DT830D
Multimeter DT830D
SKU: 441 | DAB847
Stock: 20
14 pin FRC Male Connector BOX TYPE
14 pin FRC Male Connector BOX TYPE14-pin male connector for flat ribbon cable with protective shroud..
Rs.4.13 (inc GST)
Rs.3.50 + GST
SKU: 7060 | DAG599
Stock: 50
Meanwell MDR-60-24 DIN Rail AC - DC Power Supply
Meanwell MDR-60-24 60 Watt DIN Rail Power SupplyMDR-60-24: 60W 24V DIN Rail Power Supply with 2.5A o..
SKU: 7524 | DAG793
Stock: 0
MEANWELL APV-16-24 16W single output AC-DC SMPS
Meanwell APV-16-24 16W AC-DC Power SupplyMeanwell APV-16-24 16W AC-DC SMPS, 24V output, compact desi..
SKU: 7545 | DAF022
Stock: 0
AS32 5R020 Thermistor
AS32 5R020 Thermistor
AS32 5R020 Thermistor AS32 5R020 Thermistor, NTC type, limits inrush current, 5Ω resistance, 20A max..