Meanwell RSP-750-48 AC-DC Enclosed Switching Mode Power Supply
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-11
  • Brand: Meanwell
  • SKU: 7540 | DAF808
Meanwell RSP-750-48 AC-DC Power Supply Unit
RSP-750-48, 750W output, 48V DC, universal AC input 90-264V.
The Meanwell RSP-750-48 AC-DC Power Supply Unit delivers reliable 750W power with a 48V DC output. It features a universal AC input range of 90-264V AC and active Power Factor Correction (PFC) for enhanced efficiency. This power supply is ideal for industrial applications, ensuring optimal performance in various environments.
Features of Meanwell RSP-750-48 AC-DC Power Supply Unit
  • High Efficiency up to 92%
  • Universal AC Input 90-264V AC
  • Active Power Factor Correction (PFC)
  • Compact 1U Design
  • Built-in Fan with Speed Control
  • Wide Operating Temperature Range -30°C to +70°C
Specification of Meanwell RSP-750-48 AC-DC Power Supply Unit
  • Input Voltage: 90-264V AC
  • Input Frequency: 47-63Hz
  • Power Factor: >0.95 at full load
  • Output Voltage: 48V DC
  • Output Current: 15.6A
  • Output Power: 750W
  • Efficiency: Up to 92%
Applications of Meanwell RSP-750-48 AC-DC Power Supply Unit
  • Industrial Equipment
  • Commercial Electronics
  • Power Supply for Automation
  • Control Systems
  • Telecommunications
Package Includes
  • 1 X Meanwell RSP-750-48 AC-DC Power Supply Unit
Extra Information
Country of Origin China
Imported By ElectroSource Private Limited
Reviews (1)
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
CAPTCHA verification code
Frequently Asked Questions
Do you provide a GST bills?
What is your return / replacement policy?
How long does delivery take?
Delivery time depends on your PIN code and the courier network. Tracking is shared after dispatch.
I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
What if a product is out of stock — can you arrange it?
Will you send the same brand/manufacturer every time?
NEW Products
Product Page : New Products
OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
Rs.2,063.69 (inc GST)
Rs.1,748.89 + GST
SKU: 8574 | DAG178
Stock: 3
R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
SKU: 7054 | DAG194
Stock: 60
Soldron Soldering Iron 100 Watts
SKU: 2341 | DAC091
Stock: 1
Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
SKU: 9984 | DAI776
Stock: 100
Have You Seen
Product Page : Have You Seen
HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
SKU: 667 | DAB335
Stock: 10
HX710B 24Bit ADC
SKU: 817 | DAB773
Stock: 56
DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
DHT22 Temperature and Humidity Sensor ModuleDHT22 Module for measuring temperature & humidity; D..
SKU: 1018 | DAA683
Stock: 20
B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
SKU: 5010 | DAG732
Stock: 9
Related Products
56uH Inductor
56uH Inductor
56uH Inductor56uH InductorThis is a axial type 1/4 watt 56 micro-Henry (uh) Inductor with 10% tolera..