B1205S-1WR3 Mornsun Isolated DC - DC Converter
  • Stock: 44
    Availability: InStock priceValidUntil: 2026-06-10
  • Brand: Mornsun
  • SKU: 4023 | DAG762
Mornsun B1205S-1WR3 Isolated DC - DC Converter
B1205S-1WR3 Converter, 12V to 5V output, 1W power, compact SIP package.
Operating within an input voltage range of 21.6 to 26.4 VDC, the Mornsun B1205S-1WR3 delivers a stable output voltage of 5V and an output current of 200mA. The compact SIP package (11.60mm x 6.00mm x 10.16mm) makes it suitable for space-constrained designs. The operating temperature range of -40℃ to +105℃ enhances its versatility in challenging environments.
Features of Mornsun B1205S-1WR3 Isolated DC - DC Converter
  • Operating temperature range: -40℃ to +105℃
  • High efficiency up to 81%
  • Continuous short-circuit protection
  • No-load input current as low as 8mA
  • I/O Isolation Test voltage:1.5K VDC/min
  • Compact SIP package
Specification of Mornsun B1205S-1WR3 Isolated DC - DC Converter
  • Isolation Voltage:1.5 kVdc/min
  • Input Voltage range:21.6-26.4 Vdc
  • Nominal voltage:12 Vdc
  • Output voltage:5V
  • Output current:200mA
  • Wattage:1W
  • Size:11.60mm(Length) X 6.00mm(Width) X 10.16mm (Height)