IGP15N60T Low Loss IGBT
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-12
  • SKU: 642 |
IGP15N60T Low Loss IGBT
NOTE: The Markingcode on the IGBT is G15T60
Features of IGP15N60T Low Loss IGBT
  • Very low VCE(sat) 1.5V (typ.)
  • Maximum Junction Temperature 175°C
  • Short circuit withstand time 5us
  • Designed for :
    • Frequency Converters
    • Uninterrupted Power Supply
  • Very tight parameter distribution
  • High ruggedness, temperature stable behavior
  • Very high switching speed
  • Positive temperature coefficient in VCE(sat)
  • Low EMI
  • Pb-free lead plating; RoHS compliant
  • Collector-emitter voltage, Tj ≥ 25oC VCE 600 V
  • Pulsed collector current, tp limited by Tjmax ICpuls 45A
  • Turn off safe operating area, VCE = 600V, Tj = 175oC, tp = 1µs  45A
  • Gate-emitter voltage VGE +-20 V
  • Power dissipation TC = 25oC Ptot 130W
  • Operating junction temperature Tj -40 to +175 oC
  • Storage temperature Ts tg -55 to +150 oC
Extra Information
Country of Origin China
Imported By ElectroSource Private Limited
Reviews (0)
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
CAPTCHA verification code
Frequently Asked Questions
Do you provide a GST bills?
What is your return / replacement policy?
How long does delivery take?
Delivery time depends on your PIN code and the courier network. Tracking is shared after dispatch.
I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
What if a product is out of stock — can you arrange it?
Will you send the same brand/manufacturer every time?
NEW Products
Product Page : New Products
OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
Rs.2,063.69 (inc GST)
Rs.1,748.89 + GST
SKU: 8574 | DAG178
Stock: 3
R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
SKU: 7054 | DAG194
Stock: 60
Soldron Soldering Iron 100 Watts
SKU: 2341 | DAC091
Stock: 1
Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
SKU: 9984 | DAI776
Stock: 100
Have You Seen
Product Page : Have You Seen
HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
SKU: 667 | DAB335
Stock: 10
HX710B 24Bit ADC
SKU: 817 | DAB773
Stock: 56
DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
DHT22 Temperature and Humidity Sensor ModuleDHT22 Module for measuring temperature & humidity; D..
SKU: 1018 | DAA683
Stock: 20
B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
SKU: 5010 | DAG732
Stock: 9
Related Products
P6KE39CA  TVS Diode
P6KE39CA TVS Diode
P6KE39CA TVS Diode P6KE39CA 600W TVS Diode protects circuits from voltage spikes with fast response..
Rs.8.26 (inc GST)
Rs.7.00 + GST
SKU: 2468 | DAC296
Stock: 10
2 Pin Double Decker Terminal Block
2 Pin Double Decker Terminal Block 2 Pin Double Decker Terminal Block, 5.08 mm pitch, 4 way PCB conn..
SKU: 2684 | DAE206
Stock: 17
Megawin MG82F6D16AE28 PDIP 28 Microcontroller DIP IC
Megawin MG82F6D16AE28 PDIP 28 Microcontroller DIP IC MG82F6D16AE28 Microcontroller with 32MHz freque..
SKU: 8644 | DAH941
Stock: 0
FAN CASE SHY - 172
FAN CASE SHY - 172
FAN CASE SHY - 172 Protective Enclosure for 172mm Fans FAN CASE SHY - 172 offers robust protection ..