Nextion Enhanced NX3224K028 2.8" Touchscreen Display
  • Stock: 20
    Availability: InStock priceValidUntil: 2026-06-11
  • Brand: NEXTION
  • SKU: 1648 | DAB497
Nextion Enhanced NX3224K028 2.8 Inch HMI Touch Display
NX3224K028 2.8" HMI Display with 16MB Flash, 3584 bytes RAM, and GPIO support.
Features of Nextion Enhanced NX3224K028 2.8 Inch HMI Touch Display
  • Supports built-in RTC
  • Supports GPIO
  • 16MB Flash data storage
  • 3584 bytes RAM
  • 320x240 resolution
  • Adjustable brightness
  • Resistive touch
Specification of Nextion Enhanced NX3224K028 2.8 Inch HMI Touch Display
  • Visual Area: 48.96mm(L)×36.72mm(W)
  • Layout size: 74.4(L)×42.72(W)×5.8(H)
  • Touch type: Resistive
  • Backlight: LED
  • Backlight lifetime: >30,000 Hours
  • Net Weight: 25.8 g
  • Recommended power supply: 5V 500mA DC