TDA2003A Audio Amplifier
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-10
  • SKU: 1221 | DAA485
TDA2003A Audio Amplifier
The TDA 2003A has improved performance with the same pin configuration as the TDA 2002.
The additional features of TDA 2002, very low number of external components, ease of assembly, space and cost saving, are maintained. The device provides a high output current capability (up to 3.5A) very low harmonic and cross-over distortion. Completely safe operation is guaranteed due to protection against DC and AC short circuit between all pins and ground, thermal over-range, load dump voltage surge up to 40V and fortuitous open ground.
NOTE : This is TDA2003A IC. If you require TDA2003 click here.
Features of TDA2003A
  • VS Peak supply voltage (50ms) 40 V
  • VS DC supply voltage 28 V
  • VS Operating supply voltage 18 V
  • IO Output peak current (repetitive) 3.5 A
  • IO Output peak current (non repetitive) 4.5 A
  • Ptot Power dissipation at Tcase = 90°C 20 W
  • Tstg, TStorage and junction temeperature -40 to 150 °C