MPS20N0040D Pressure sensor
  • Stock: 20
    Availability: InStock priceValidUntil: 2026-06-10
  • Brand: Generic
  • SKU: 2070 | DAB034
MPS20N0040D Pressure Sensor
Features of MPS20N0040D Pressure Sensor
  • High accuracy
  • Wide measuring range
  • Compact DIP design
  • Suitable for various applications
  • Robust temperature tolerance
Specification of MPS20N0040D Pressure Sensor
  • Measuring medium: air
  • Measuring range: 0-40kPa
  • Operating temperature range: -40°C to +125°C
  • Output impedance: 4kΩ ~ 6kΩ
  • Power supply: ≤10V DC or ≤2.0mA DC