Semikron SKM100GB063D IGBT Module
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-10
  • Brand: Semikron
  • SKU: 3017 | DAE774
Semikron SKM100GB063D NPT IGBT Module
SKM100GB063D NPT IGBT Module, 600V, 100A, features low tail current and high short circuit capability.
Features of Semikron SKM100GB063D NPT IGBT Module
  • N-channel design
  • Low tail current
  • High short circuit capability
  • Isolated copper bonding technology
  • Large clearance and creepage distances
Specification of Semikron SKM100GB063D NPT IGBT Module
  • Vces: 600 Volts
  • Ic: 100 Ampere
  • Icrm: 200 Ampere
  • Vges: 20V
  • Tpsc: 10us
  • Dimensions: 94x34x30 mm