HE3621A0500 Reed Relay
  • Stock: 70
    Availability: InStock priceValidUntil: 2026-06-11
  • SKU: 8581 | DAH878
HE3621A0500 Reed Relay
HE3621A0500 Reed Relay for fast switching, low power consumption, and SPST configuration.
Features of HE3621A0500 Reed Relay
  • Compact Design
  • Low Power Consumption
  • Fast Switching Speed
  • High Reliability
  • Hermetically Sealed Contacts
Specification of HE3621A0500 Reed Relay
  • Coil Voltage: 5V DC
  • Coil Resistance: Approx. 500Ω
  • Contact Configuration: SPST NO
  • Operate Time: < 1ms
  • Release Time: < 1ms
  • Insulation Resistance: ≥ 10⁹Ω
  • Dielectric Strength: > 1500V DC
  • Operating Temperature Range: -40°C to +85°C