MEANWELL RID-125-1224 125W AC-DC Dual Output SMPS
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-12
  • Brand: Meanwell
  • SKU: 7567 | DAD654
Meanwell RID-125-1224 DIN Rail Power Supply
Features of Meanwell RID-125-1224 SMPS
  • High efficiency and low no-load power consumption
  • Universal AC input range
  • Built-in protections: short circuit, overload, over voltage
  • Cooling by free air convection
  • Complies with international safety standards
  • Compact DIN rail mounting design
Specification of Meanwell RID-125-1224 SMPS
  • Output Voltage: As per model specification
  • Output Current: As per model specification
  • Rated Power: As per model specification
  • Input Voltage Range: 85–264VAC / 120–370VDC
  • Efficiency: Typically over 87%
  • Operating Temperature: -30°C to +70°C
  • Dimensions: Compact and model-specific
Applications of Meanwell RID-125-1224 SMPS
  • Industrial control systems
  • Building automation
  • Embedded DC-powered devices
  • Access control and security systems
  • DIN rail installations
Related Links for Meanwell RID-125-1224 DIN Rail Power Supply
    Package Includes
    • 1 X Meanwell RID-125-1224 SMPS
    Extra Information
    Country of Origin China
    Imported By ElectroSource Private Limited
    Reviews (1)
    Write a review
    Note: HTML is not translated!
        Bad           Good
    CAPTCHA verification code
    Frequently Asked Questions
    Do you provide a GST bills?
    What is your return / replacement policy?
    How long does delivery take?
    I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
    What if a product is out of stock — can you arrange it?
    Will you send the same brand/manufacturer every time?
    NEW Products
    Product Page : New Products
    OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
    Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
    Rs.2,063.69 (inc GST)
    Rs.1,748.89 + GST
    SKU: 8574 | DAG178
    Stock: 3
    R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
    RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
    SKU: 7054 | DAG194
    Stock: 60
    Soldron Soldering Iron 100 Watts
    SKU: 2341 | DAC091
    Stock: 1
    Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
    Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
    SKU: 9984 | DAI776
    Stock: 100
    Have You Seen
    Product Page : Have You Seen
    HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
    HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
    SKU: 667 | DAB335
    Stock: 10
    HX710B 24Bit ADC
    SKU: 817 | DAB773
    Stock: 56
    DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
    SKU: 1018 | DAA683
    Stock: 20
    B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
    Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
    SKU: 5010 | DAG732
    Stock: 9
    Related Products
    Linear Hall Effect Sensor Module
    SKU: 1988 | DAB014
    Stock: 25
    Meanwell SMPS LRS-75-5
    Meanwell SMPS LRS-75-5
    Meanwell LRS-75-5 SMPS 75W 5V Enclosed Power Supply Meanwell LRS-75-5, 75W enclosed SMPS, provides 5..