MKA10110 Reed Sensor
  • Stock: 20
    Availability: InStock priceValidUntil: 2026-06-10
  • Brand: Generic
  • SKU: 1188 | DAA671
MKA10110 Reed Sensor
MKA10110 Reed Switch-Reed Sensor
Features of MKA10110 Reed Sensor
  • Max. Contact Rating : 10 W
  • Max. Switching Voltage : 100 VDC
  • Max. Switching Voltage : 150 VDC
  • Max. Switching Current : 0.5 A
  • Max. Initial Contact Resistance : 100 mΩ
  • Min. Insulation Resistance : 109 Ω
  • Max. Operate time : 0.5 ms
  • Max. Release time : 0.3 ms
  • Min. Resonant Frequency : 5000 HZ
  • Max. Operating Frequency : 400 HZ
  • Pull in Value : 8-30 AT
  • Min. Drop out Value : 4 AT
  • Max. Contact Capacitance : 0.5 pF
  • Test Coil
            -Number of turns 5000T
            -Resistance 580Ω