Ultrasonic Oxygen Sensor Gasboard-8500FS-L240H Module
  • Stock: Out Of Stock
    Availability: NotInStock priceValidUntil: 2026-06-12
  • Brand: Generic
  • SKU: 7090 | DAH018
Gasboard Ultrasonic Oxygen Sensor Module 8500FS-L240H
Features of Gasboard Ultrasonic Oxygen Sensor Module 8500FS-L240H
  • Ultrasonic measurement technology
  • 5-in-1 combined sensor solution
  • Flow rate up to 240L/min
  • Maintenance-free operation
  • High accuracy and fast response
  • Supports analog and serial outputs
Specification of Gasboard Ultrasonic Oxygen Sensor Module 8500FS-L240H
  • Model-8500FS-L240
  • Detect Principle-Ultrasonic Technology
  • Work Current-Average Current <20mA
  • Peak Current <50mA
  • Communication-UART_TTL (3.3V) / IIC
  • IP Grade-IP54
Applications of Gasboard Ultrasonic Oxygen Sensor Module 8500FS-L240H
  • High-flow nasal cannula oxygen therapy
  • Positive airway pressure ventilation
  • Anesthetic ventilators
  • Medical equipment for breathing
  • Continuous monitoring of oxygen levels
Related Links for Gasboard Ultrasonic Oxygen Sensor Module 8500FS-L240H
Package Includes
  • 1 X Gasboard Ultrasonic Oxygen Sensor Module 8500FS-L240H
Extra Information
Country of Origin China
Imported By ElectroSource Private Limited
Reviews (1)
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
CAPTCHA verification code
Frequently Asked Questions
Do you provide a GST bills?
What is your return / replacement policy?
How long does delivery take?
Delivery time depends on your PIN code and the courier network. Tracking is shared after dispatch.
I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
What if a product is out of stock — can you arrange it?
Will you send the same brand/manufacturer every time?
NEW Products
Product Page : New Products
OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
Rs.2,063.69 (inc GST)
Rs.1,748.89 + GST
SKU: 8574 | DAG178
Stock: 3
R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
SKU: 7054 | DAG194
Stock: 60
Soldron Soldering Iron 100 Watts
SKU: 2341 | DAC091
Stock: 1
Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
SKU: 9984 | DAI776
Stock: 100
Have You Seen
Product Page : Have You Seen
HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
SKU: 667 | DAB335
Stock: 10
HX710B 24Bit ADC
SKU: 817 | DAB773
Stock: 56
DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
DHT22 Temperature and Humidity Sensor ModuleDHT22 Module for measuring temperature & humidity; D..
SKU: 1018 | DAA683
Stock: 20
B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
SKU: 5010 | DAG732
Stock: 9
Related Products
XL4015 5A DC-DC Power Supply Module
XL4015 5A DC-DC Power Supply ModuleXL4015 Adjustable DC Converter Module for Buck conversion with 5 ..
SKU: 521 | DAB379
Stock: 10
XL4016 280W/300W CC-CV Buck Converter
XL4016 280W/300W CC-CV Buck ConverterXL4016 Buck Converter for efficient step-down voltage conversio..
SKU: 1602 | DAB372
Stock: 20
Official 27W USB-C PD Power Supply For Raspberry Pi 5-Black
Official 27W USB-C PD Power Supply for Raspberry Pi 5 - Black 27W USB-C PD Power Supply delivers 5V,..
SKU: 8895 | DAI236
Stock: 0
LE MSW 03 25.6MM LIMIT Switch
LE MSW 03 25.6MM LIMIT Switch
LE MSW 03 25.6MM LIMIT Switch - Mechanical Position Sensor LE MSW 03 - Mechanical limit switch with..