PSS20S71F6 IGBT Power Driver Modules
- Stock: 2
- Brand: Generic
- SKU: 7373 | DAF940
PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module
PSS20S71F6 IGBT Module for high efficiency, low saturation voltage, and fast switching speed.
The PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module is designed for high-efficiency power electronics applications. It excels in motor control, inverters, and power conversion systems. This module features low saturation voltage, allowing for reduced conduction losses, thereby improving overall energy efficiency. With a current rating of over 20A and a collector-emitter voltage range from 600V to 1200V, it meets the demands of heavy-duty power applications.
Features of PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module
- High Current Handling
- Low Saturation Voltage
- Fast Switching Speed
- Built-in Freewheeling Diodes
- High Voltage Rating
Specification of PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module
- Collector-Emitter Voltage (V_CES): 600V to 1200V
- Current Rating (I_C): 20A or more
- Insulation Voltage: High
- Switching Frequency: Tens of kHz
- Package Type: Compact power module
Applications of PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module
- Motor control systems
- Inverter applications
- Power conversion systems
- Industrial automation
- Renewable energy systems
Related Links for PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module
Package Includes
- 1 X PSS20S71F6 IGBT Power Driver Module
Frequently Asked Questions
Do you provide a GST bills?
What is your return / replacement policy?
How long does delivery take?
I forgot to add GST number at time of placing order, but I need GST Invoice in my firms name?
What if a product is out of stock — can you arrange it?
Will you send the same brand/manufacturer every time?
NEW Products
Product Page : New Products
OPA544T Power Amplifier MOSFET 1 Circuit TO-220-5
Texas Instruments OPA544T Power Amplifier MOSFET OPA544T Power Amplifier MOSFET delivers 2A output ..
Rs.2,063.69 (inc GST)
Rs.1,748.89 + GST
SKU: 8574 | DAG178
Stock: 3
R-78E5.0- 0.5 DC to DC Converter(RECOM MAKE)
RECOM R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter Module R-78E5.0-0.5 DC to DC Converter; 5V output, 0.5A curre..
Rs.170.00 + GST
SKU: 7054 | DAG194
Stock: 60
Soldron Soldering Iron 100 Watts
SKU: 2341 | DAC091
Stock: 1
Hongfa HF32F/012-ZS3 Relay
Hongfa HF32F/012-ZS3 Miniature Power RelayHF32F/012-ZS3 Relay; SPDT configuration; 12 VDC, 10 Ampere..
SKU: 9984 | DAI776
Stock: 100
Have You Seen
Product Page : Have You Seen
HLK-PM03 AC to DC 3 Watts 3.3 Volts Module
HLK-PM03 AC To DC 3 Watts 3.3 Volts Module HLK-PM03 3.3V 3W isolated power supply module with low n..
SKU: 667 | DAB335
Stock: 10
HX710B 24Bit ADC
SKU: 817 | DAB773
Stock: 56
DHT22 Temperature & Humidity Sensor With PCB
DHT22 Temperature and Humidity Sensor ModuleDHT22 Module for measuring temperature & humidity; D..
SKU: 1018 | DAA683
Stock: 20
B2412S-2WR2 Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter 2W Power Supply Module - Miniature SIP Package
Mornsun 24V to 12V DC-DC Converter Power Supply Module B2412S-2WR2 DC-DC Converter 2W Power Supply ..
SKU: 5010 | DAG732
Stock: 9
Related Products
USB Doctor
USB Doctor USB Voltage Current Meter ChargerUSB Charger Doctor is used to measure the working v..
SKU: 1628 | DAB047
Stock: 3
1.3 Inch 128×64 OLED Display Screen Module
1.3 Inch 128x64 I2C OLED Display Module SH1106 1.3" I2C Module with 128x64 resolution, low power, an..
SKU: 2544 | DAC931
Stock: 5
R-78E3.3-0.5 DC/DC Converter(RECOM MAKE)
SKU: 3958 | DAG657
Stock: 35
Continuous Buzzer 24v Panel Mount
Continuous Buzzer 24V Panel Mount 24V buzzer designed for panel mount use; clear sound output; durab..
SKU: 7778 | DAG306
Stock: 0
4 Pin 2.5mm JST PH Right Angle Male Connector
4 Pin 2.5mm JST PH Right Angle Male Connector 4 Pin 2.5mm JST PH Connector for wire-to-board connec..
Rs.4.33 (inc GST)
Rs.3.67 + GST
SKU: 9207 | DAE939
Stock: 5
14 Pin IDC Male Connector FD,PCBs Solderable For 14 Pin FRC
14 Pin IDC Male Connector FD for PCB Mounting 14 Pin IDC Male Connector FD, PCB mountable, features..